Ako som videl rok 2014 v slovenskom discgolfe ja

Od roku 2009 na záver roka sumarizujem udalosti v slovenskom ultimate a discgolfe za uplynulý rok. Tento rok sa toho dialo naozaj veľa v oboch športoch. Tento blog sa venuje výlučne discgolfu, ten o ultimate frisbee vyšiel pred pred pár dňami. Kompletné výsledky slovenských hráčov a slovenských turnajov nájdete v pdf dokumente v prílohe tohto blogu a taktiež na tejto externej stránke.

Rok 2014

Rok 2014 bol pre slovenský discgolf veľmi výnimočný. Nastalo množstvo zmien na domácej scéne a zároveň slovenskí hráči začali pravidelne hrávať v zahraničí. Na Majstrovstvách Európy v dicgolfe sme tentokrát nechýbali a Slovensko si tam najmä vďaka Katke Boďovej mnohí celom isto všimli. Slovenská asociácia Frisbee ako oficiálny zástupca discgolfu na Slovensku sa plne integrovala do štruktúry medzinárodnej organizácie discgolfu PDGA a vymazalo tak jeden z posledných čiernych bodov v Európe. Slovenský discgolf vďaka týmto udalostiam výrazne pokročil a dostal sa do novej fázy.

Discgolfové ihrisko FMFI UK

Domácou udalosťou roka bola celkom určite výstavba pevného discgolfového ihriska na bratislavskom matfyze. Pevné ihriska už na Slovensku sú niekoľko rokov, z nich najmä to na Malom Slavíne hralo v rozvoji slovenského discgolfu veľmi výraznu rolu, keď niekoľko rokov predstavovalo miesto, kde sa slovenskí hráči stretávali a zlepšovali. Avšak doteraz žiadne nebolo dobre dostupné a vystavené na očiach širokej verejnosti. Stovky študentov v bratislavskej Mlynskej doline každodenne prechádzajú okolo discgolfových košov a veľa z nich tento šport aj vyskúšalo. Viac ako 40 študentov si zapísalo na FMFI UK v rámci telesnej výchovy discgolf ako predmet a celý semester sa na ihrisku učili techniky základných hodov a pravidlá (a mnohí sa naozaj

výrazne zlepšili). Na vrátnici pri ihrisku je taktiež požičovňa diskov, ktorá za prvých pár mesiacov zaznamenala viac ako 200 výpožičiek diskov. Nepodarilo sa však úplne všetko, osadenie košov nie je úplne najkvalitnejšie, aj keď vydržali v dobrom stave až doteraz, a taktiež černice okolo jamiek číslo 4 až 7 utrpeli zásadnú ujmu (čo je veľká škoda). Avšak rozmanitosť terénu umožňuje hráčom skúšať naozaj veľké množstvo rôznych hodov, aj keď dlhé drivery môžu skúsení hráči pokojne nechať doma. Od februára sa na ihrisku chystá aj pravidelná liga (osobitné kategórie pre študentov FMFI UK a pre ostatných). A na diskuchtivých čaká na ihrisku vždy aj skutočná vyzva, prekonať aktuálny rekord ihriska, ktorý sa na koniec roka zlepšil na 40 hodov.

Slovenské turnaje PDGA

Najväčšie slovenské turnaje v Smoleniciach a Makove po prvýkrát prebehli ako turnaje kategórie PDGA C pod slovenským vedením, a tak sa Slovensko dostalo na mapu svetového discgolfu aj v tomto smere. Do Smoleníc prišiel aj člen discgolfovej siene slávy Derek Robbins z Veľkej Británie a pri svojej prvej účasti na turnaji aj zvíťazil. Turnaj v Smoleniciach mal rekordnú účasť a možno sa v roku 2015 dočkáme aj prvého plného turnaja na Slovensku v histórii. Účasť (najmä v Smoleniciach) zvažuje viacero ďalších kvalitných hráčov z bližšieho aj vzdialenejšieho zahraničia a tak bude celkom isto postarané o dobrú konkurenciu. Turnaj v Makove privítal po prvýkrát hráčov z Rakúska a po pár rokoch sa znovu na ňom podarilo vyhrať slovenskému hráčovi. Lukáš Jedlička, víťaz všetkých veľkých slovenských turnajov v roku 2013, tento rok triumfoval len v Budmericiach, kde bolo ihrisko rozšírené o dve nové jamky.

Ďalšie slovenské turnaje

Jednodňové turnaje kopírovali väčšinou štruktúru z roku 2013. Hlohovec, ktorý má šancu stať sa slovenskou discgolfovou destináciou, hostil ďalší ročník turnaja, na ktorom okrem väčšiny slovenských discgolfových hráčov štartoval aj jeho vtedy ešte len budúci primátor.  Konal sa aj druhý ročník májového turnaja  na FMFI UK, na pomerne náročnom rozšírenom ihrisku. Premiéru mal turnaj v Trnave, kde Roman Miezga pripravil zaujimavé ihrisko, avšak priestor nebol práve najlepší.

Finále slovenskej ligy sa konalo tradične v Kuchyni, avšak tentokrát len ako jednodňový turnaj bez Malaciek. Záver sezóny patril súťaži O zlaté trenky v Bratislave, ktorú tento rok výborne pripravil minuloročný víťaz Stefan Dobrev.

Majstrom Slovenska sa v kategórii OPEN aj OPEN Masters sa stal v Smoleniciach Stefan Dobrev,

 medzi ženami dominovala Katka Boďová. Tag číslo jedna si na turnaji v Kuchyni, kde sa bojuje aj o putovnú trofej, vybojoval tohtoročný nováčik  Mišo Kúdela, po ňom si ho ešte do konca roka stihli vymeniť Rišo Kollár, Čirsson a silvestrovať bude u Kasha Grožaja. Celkovo sa do slovenskej discgolfovej ligy zapojilo 94 mužov a 17 žien, z toho 47 mužov a 9 žien zo Slovenska.

Kompletné výsledky ligy, v ktorej zvíťazil medzi mužmi Rišo Kollár a medzi ženami úplne suverénne Katka Boďová a aj výsledky všetkých slovenských turnajov zaradených do Slovenskej discgolfovej ligy nájdete na novej stránke, ktorá tiež uzrela svetlo sveta až v roku 2014 alebo tiež v súhrne výsledkov.

Rozvojové aktivity

Discgolf sa v roku 2015 stal na Slovensku pevnou súčasťou mnohých rozvojovích aktivít. Od promo akcií na veľkých či menších hudobných festivaloch, po akcie pre geocasherov, či školy. Slovenská asociácia Frisbee nákupom sady diskov a požičiavaním košov takéto akcie chce podporovať aj v budúcnosti, ak máte záujem podobnú akciu usporiadať, stačí sa na ňu obrátiť. Discgolf má takouto formou šancu zavítať aj na miesta, kde o ňom ešte nik u nás nepočul.

Zahraničné turnaje

Výrazný krok slovenského discgolfu za rok 2014 možno badať najmä v našej účasti a výsledkoch na zahraničných discgolfových turnajoch.

Majstrovstvá Európy EDGC v Ženeve

Majstrovstvá Európy v discgolfe sa konajú každé dva roky. V minulosti sa na nich ako zástupca Slovenska zúčastnil len raz Stefan Dobrev. Tentokrát Slovensko reprezentovala hneď trojica hráčov, Katka Boďová z kategórii žien a Stefan Dobrev a Rišo Kollár v kategórii OPEN Masters. A práve Katka sa postarala o jedno z najväčších senzácií turnaja v švačiarskej Ženeve. Na rovinatom ihrisku v prvé dve súťažné dni predvádzali také výkony, ktoré stačíli medzi ženami na prvé miesto pred takmer kompletnou európskou špičkou (chýbala len európska ratingová jednotka Ragna Bygde, ktorá v tom čase štartovala v USA). tlak a záujem verejnosti Katka napokon v ďalších dvoch súťažných dňoch

neuniesla a skončila až na siedmom mieste, aj keď od medaile ju napokon delilo len pár hodov, ktoré zbytočne stratila na posledných jamkách posledného kola.

Naši zástupcovia v kategórii Masters nedopadli veľmi dobre, aj keď sa to počas turnaja mierne zlepšovalo. Výborný výsledok napokon po kvalitnom výkone dosiahol zmiešaný pár Katka Boďová a Rišo Kollár v súťaži dvojíc, kde skončil na treťom mieste, keď porazil oveľa skúsenejšie tímy Francúzska alebo Nemecka. Naša účasť na turnaji určite nebola len symbolická a veríme, že sa slovenskí hráči na podobných podujatiach budú zúčastňovať v budúcnosti pravidelne.

Eurotour

Naši hráči však ešte neštartovali na najlepšie obsadených európskych turnajch, ktoré sa za účasti najlepších amerických hráčov konali v Škadninávii. Boli sme však na turnaji európskej elitnej série Eurotour, ktorá sa prvýkrát dostala do Rakúska na ihrisko Kumm Discgolf v St. Thomasi. Počasie však turnaju neprialo (hmla) a odohralo sa len jedno kolo, po kontroverznom rozhodnutí nehrať v nedeľu druhé kolo kvôli skorému odletu hráčov z Fínska. Katka Boďová napokon skončila na turnaji v kategórii žien na výbornom druhom mieste, za švajčiarskou vicemajsterkou Európy Natalie Hollokoi, porazila však napríklad domácu špičkovú hráčku Katharinu Gusenbauer. Senzáciou a zároveň najlepším historickým úspechom českého discgolfu bolo druhé miesto Kryštofa Nováka v divízii OPEN. Keby sa hralo viac kôl, možno by to dopadlo inak, ale Kryštof v jedinom kole súťaže predviedol vynikajúcu hru a prekvapil všetkých, vrátane samého seba.

Austro-Hungarian tour

Slovenskí hráčí sa v pomerne veľkom počte zapojili aj do tohtoročnej série turnajov Austrian-Hungarian tour, kde pravidelne štartuje celá regionálna špička. Zase dominovala Katka, ktorá sa stala celkovou víťazkou celoročnej súťaže. Medzi mužmi skončil Rišo Kollár na výbornom 12. mieste a Stefan Dobrev na 19. mieste, obidva výsledky sú v kvalitnej konkurencii úspechom. Katke sa na niektorých turnajoch (obidva maďarské turnaje Budapest Open aj Orseg Open a rakúsky turnaj vo Wallersee) podarilo zvíťaziť, na tých ostatných skončila druhá za Katharinou Gusenbauer, ktorá mala fantastickú sezónu. V Budapešti ako aj takmer v celej prvej polovici sezóny sa výborne darilo aj Stefanovi Dobrevovi, ktorý skončil na 3. mieste, keď ho predbehol len výborný domáci hráč Dani Hatváni a fín Janne Lahtinen.

Ku koncu roka previedol dobré výkony aj Rišo Kollár, keď na turnaji Diamond Tournament v Tragweine po prvom kole viedol pred kompletnou rakúskou a maďarsku špičkou a o víťazstvo bojoval takmer až do konca aj na turnaji v Orsegu. Na Austrian Open, kde sa tiež kvôli hmle hralo menej kôl (tentokrát sa stihli dve) v Schockli zahral výborne zase Michal Kúdela, keď skončil na 8. mieste. V top 10 skončil aj Stefan Dobrev v Hebalme. Dobré výsledky na turnajoch v Rakúsku však počas sezóny ukázalo viac slovenských hráčov: Martin Krička, Pavol Kúdela, Jozef Čierny. Počas roka sa na turnajoch zlepšovala aj Soňa Švecová, Marcel Gala, Roman Miezga, či Dalibor Páleš.

České turnaje

Naši hráči štartovali aj na kvalitných českých turnajoch. Na najprestížnejšom turnaji PDGA B kategórie v Konopišti v silnej medzinárodnej konkurencii Rišo Kollár skončil na 10. mieste a Michal Kúdela hneď za ním. Na Moravian Open Rišo vypadol z prvej skupiny až na koniec turnaja, keď ho napokon Michal Kúdela predbehol o jeden hod a skončil na 7. mieste. Miesto v prvej desiatke sme zaznamenali aj na ďalšom veľkom českom turnaji vo Vesci, kde tentokrát síce chýbala európska jednotka Simon Lizotte, ale prišla aj tak veľmi slušná zostava z Nemecka, či na Veselí Open. Katke na víťazstvo medzi ženami vo Vesci chýbal jeden jediný putt na poslednej jamke, ktorý pri hode cca. z dvoch metrov vyskočil nepochopiteľne z koša, vo Veselí však bola bez konkurencie.

Úspech v kategórii Masters na Moravian Open zase zaznamenal Jozef Čierny, ktorý tieto majstrovstvá Českej republiky jasne vyhral. Slovenskí hráči chodievali aj na menšie české turnaje. Výborné výsledky na sérii turnajov Slovácekej túry v Uherskom Hradišti zaznamenali Mišo Kúdela, Jozef Čierny a Roman Miezga. Pravidelne v ČR hrávali aj ďalší hráči ako ďalší z rodu Kúdelovcov Peter.

Ďalšie zahraničné turnaje

Slovenskí hráči cestovali tento rok za discgolfom aj na juh. Na výborne obsadenom turnaji v chorvátskom Varaždine Katka neobhájila prvenstvo a skončila druhá (opäť za výborne hrajúcou Katharinou Gusenbauer z Rakúska), porazila však jasne aktuálnu majsterku Európy Jennu Eskalinen z Fínska. Rišo Kollár po prvom kole útočil na prvé miesto, ale taktiež neuniesol tlak a skončil napokon až v druhej desiatke, keď ho na záver opäť predstihol Mišo Kúdela, ktorý sa počas turnaja naopak zlepšoval.

Na menšom turnaji slovinskom Kope skončil Mišo Kúdela na 7. mieste. Katka Boďová počas víkendu na pracovnej ceste stihla odohrať v americkej Kalifornii PDGA turnaj Steve Warner Memorial, kde zvíťazila a doniesla si domov kopec cien. Dobré výsledky na kvalitných turnajoch v Nemecku mala v kategórii žien aj ďalšia slovenská hráčka  Bea Hergelová. Na turnaji v Peiner Open zvíťazila, na kvalitnejšie obsadenom turnaji Tankumsee Open skončila na 2. mieste, na ešte lepšom Wolfenbuttel OPEN bola tretia, v divízii mužov sa v Nemecku nestratil Juraj Feilhauer.

Celkovo nastal v slovenskom discgolfe zásadný posun. Čoraz viac hráčov sa venuje výlučne dicgolfu a tak v budúcnosti možno pre účasť na slovenských discgolfových turnajoch nebude dôležité, či kolidujú s ultimate turnajmi. Výborne sa uvidela najmä tzv. Trnavská skupina, z ktorej bývalý oštepár a úplný discgolfový nováčik Michal Kúdela dosiahol už v prvý rok niekoľko fantastických výsledkov. Zlepšuje sa však aj Lucián Kryštof, Dalibor Páleš, Soňa Švecová, či už skúsenejší hráči discgolfu Jozef Čierny (ktorý už má viacero diskov!) a Roman Miezga.

Viacero hráčov rastie na ihrisku FMFI UK a tak o rok možno naplníme naše menšie turnaje len slovenskými hráčmi. Miernym hendikepom rastu, najmä v Bratislave je absencia obchodu, kde by sa priamo dali kúpiť discgolfové disky. Dvaja slovenskí distribútori diskov majú síce vo svojej ponuke na internete celé rady diskov, pre začiatočníkov však nákup disku stále predstavuje značnú bariéru.

Discgolf vo svete

Súhrn celoročných udalostí očami PDGA si môžete prečítať na stránke pdga.com.Dominuje mu tak ako pri ultmate predovšetkým veľmi rýchly rast športu – hráčov, ihrísk, či turnajov. Zmenami prechádza aj európska sekcia PDGA, ktorá 1.1.2015 spustila svoju novú skvelú stránku, ktorá má šancu stať sa veľmi skoro centrom informácií o discgolfe v Európe.

Svetovému discgolfu tento rok dominovalo niekoľko fantastických výkonov. Najprv v polovici mája Paul McBeth dosiahol ako prvý hráč na svete v histórii PDGA rating 1050. Paul hral celý rok naozaj skvelo, na Majstrovstvách USA, ktoré sú považované za najprestížnejší turnaj na svete, zahral dokonca v prvom kole PDGA skóre 1095…, spolu mal viac ako 40 kôl za viac ako 1050 a jeho najhoršie kolo 2015 bolo 983.

Azda prvýkrát v discgolfovej histórii sa pokúsil americkú dominanciu narušiť európsky hráč, Simon Lizotte z Nemecka. Vďaka veľkému projektu výrobcu diskov Discmania sa stal sa prvým cestujúcim profesionálom po špičkových amerických turnajoch pod vedením trénera, discgolfovej legendy (a stále špičkového svetového hráča) Avery Jenkinsa. Rozhodne sa to vyplatilo a Simon na viacerých turnajoch v amerike potrápil úplnú svetovú špičku. V máji v Kansase na Dynamics Disc Glass Open porazil všetkých, vrátane Paula McBetha a dosiahol životný úspech. Časť leta strávil v Európe, kde síce na Majstrovstvách Európy podľahol v závere fínskemu hráčovi Seppovi Pajovi, ale popri tom stihol spolu s Averym Jenkinsom a šéfom Dismanie navštíviť viacero európskych krajín, kde robil špeciálne kliniky. Zavítal aj do Prahy a ešte bližšie do rakúskeho Eisenstadtu, kde porazil Averyho Jenkinsa len o dva body, ale tretí, rakúsky špičkový hráč Otfried Derschmidt zaostal o 28 hodov. Simon v druhom kole porazil všetkých okrem Jenkinsa o 14 hodov s fantastickým skóre 50 hodov (PDGA rating 1086). No a na jeseň si Simon pripravil ďalšiu špecialitu. V sobotu 25.10. v nevadskej púšti prekonal svetový rekord v hode diskom na vzdialenosť. Jeho ultraľahký Boss (157 g) doletel do vzdialenosti 263,20 metra. Svetový rekord v ten deň prekonal aj doterajší svetový rekordér David Wiggins, jr., ktorý pred pár rokmi ako 13-ročný hodil diskom 223 metrov. Ešte šokujúcejši bol však výkon Simona Lizotta o pár dní skôr, keď prekonal doterajší rekord v hode discgolfovým markerom (minidiskom). Dovtedy mal svetový rekord uctihodnú hodnotu 82,50 metra, teraz má však hoddnotu 160,9 metra. Minimarkerom. Z európanov sa do užšej svetovej špičky dostal aj dánsky hráč KJ Nybo, ktorý zahral na elitnom európskom turnaji European Open asi svoj životný turnaj a momentálne figuruje na treťom mieste svetového rebríčka za McBethom a Nathanom Dossom a taktiež viacero fínskych hráčov ako Pasi Koivu či Juho Parviainen a švéd Jesper Lundmark.

 Ženy

Medzi ženami dominovala dvojica američaniek Paige Pierce a Catrina Allen. Obe zahrali množstvo kôl s ratingom cez 1000, vrátane skóre 1040 (Pierce) a 1032 (Allen) na tých najdôležitejších turnajoch sezóny. Svetovou sedmičkou je švédka Ragna Bygde, ktorej sa tiež na Majstrovstvách sveta podarilo prekonať skóre 1000 bodov. Nás môže tešiť, že na 10. mieste európskeho ratingu je Katka Boďová (umiestnenie okolo 90. mieste svetového rebríčku) a jej hlavná súperka Kataharina Gusenbauer už prekročila hranicu ženskej extratriedy ranking 900 bodov a je v európskom rebríčku siedma (okolo 60. mieste svetového rebríčku). Medzi európskou špičkou sú aj ďalšie hráčky, ktoré cestujú na turnaje v našom okolí ako Natalie Hollokoi, a v druhej a treťej európskej dvadsiatke je viacero rakúskych hráčiek, čo vytvára na turnajoch v ženskej divízii kvalitnú konkurenciu.

Náš región

V našom regióne sme minulý rok zaznamenali ďalší rast počtu pevných ihrísk v Českej republike a to najmä na severnej Morave a s tým spojený rast počtu českých hráčov a turnajov (prečítajte si o tom koncoročný report na stránke discgolfer.cz). Jarné  turnaje boli plné aj v Rakúsku. Obe tieto krajiny v roku 2015 organizujú turnaje prestížnej série Eurotour (Konopiště Open a Strudengau Open). Kým v Rakúsku sa na špičke pohybuje viacero hráčov, špička v čechách je pomerne úzka a víťazstvo na dôležitých turnajoch bojuje niekoľko opakujúcich sa mien. V roku 2014 sa v ČR najviac darilo Lukášovi Filandrovi, ktorý vyhral takmer všetko, čo sa dalo, kým v Rakúsku hral najstabilnejšie Otfried Derschmidt. Zaujimavé súboje v ČR poskytuje teraz súťaž žien, kde vznikla veľmi vyrovnaná skupina hráčiek a tak sú výsledky každého turnaja v tejto kategórii úplne otvorené.

Čo nás čaká v roku 2015?

Dokážu slovenskí hráči nadviazať na úspechy na zahraničných turnajoch v nasledujúcom roku? Dočkáme sa víťazstva na významnom turnaji v kategórii OPEN? Dokáže sa Katka Boďová ďalej zlepšovať a dostihnút Katharinu Gusenbauer a ostanté hráčky z európskej špičky? Na Slovensku budú v roku 2015 už tri PDGA turnaje (pribudnú Budmerice). Podarí sa slovenským hráčom vyhrať v jeden rok všetky domáce turnaje? Pribudnú nové pevné discgolfové ihriská (čosi sa už hlasno šušká o menšom meste na západe Slovenska) a s nimi noví hráči? Ako sa rozbehne discgolfová liga na pevnom ihrisku na FMFI UK, získa si pravidelných hráčov? Podarí sa organizácii Hurradisk zorganizovať už dlhšie ohlasovaný turnaj na ihrisku v Nízkych Tatrách a pôjde naozaj o skutočný discgolfový turnaj? Prídu do Smoleníc ďalší európski discgolfoví cestovatelia? Vráti sa slovenská discgolfová liga do Trnavy, Stupavy, či Malaciek? A dokáze tím Európy potrápiť na letnom Presidents Cupe vo Fínsku potrápiť americký výber? Na to všetko odpovie rok 2015. Tešíme sa.

Ilustračné fotky Roman Miezga, Stefan Dobrev, Dinko Šimenc, prodg.cz, sandiegoreader.com, a organizátori EDGC.

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.